Akkor most mi is van az ivermectinnel?

Megosztás:

Kezdőlap / Kísérleti kezelés

Mi ez? Az ivermectin egy parazitaellenes gyógyszer: főként férgek, tetvek, mindenféle gerinctelen élősködők elpusztítására használják az állatgyógyászatban és néhány országban emberek esetében is. Tabletták, vagy különböző helyileg alkalmazható krémek, rácsepegtető oldatok formájában lehet kapni.

Mit csinál? Eredetileg parazitafertőzések kezelésére használták (és használják még ma is), mert a gerinctelen állatokban blokkolja az idegrendszer és az izmok kapcsolatát, így a paraziták lebénulnak tőle, az embernek illetve a kezelt háziállatoknak viszont nem lesz baja. A gyógyszer támadási pontját emlősökben a vér-agy gát védi, ezért minket nem károsít. Az ivermectinről idővel kiderült, hogy in vitro, laboratóriumi körülmények között sokféle vírus szaporodását is képes gátolni. Ilyenkor azt akadályozza meg, hogy a vírus fehérjéi bejussanak a fertőzött sejt sejtmagjába.

Mennyire jó? In vitro, vagyis petricsészében növesztett sejteken nagyon jól működik, de ez sajnos nem jelent semmilyen garanciát arra, hogy a betegeken is segít. A koronavírus leküzdéséhez viszonylag nagy dózisban kell alkalmazni az ivermectint - 2umol/liter koncentrációnál tapasztalták azt, hogy a vírusszaporodás a felére esett vissza. Vagyis sokkal nagyobb koncentrációban, mint amennyit a parazita fertőzés miatt ivermectinnel kezelt betegek vérében lehet kimutatni. Ez azt jelenti, hogy az a dózis amit a betegeknek komoly mellékhatások nélkül lehet adni, nem biztos hogy elég ahhoz, hogy a vírus szaporodását jelentősen gátolja. Kérdés, hogy szabad-e több ivermectint adni a betegeknek, mert a parazita fertőzések kezelésére használt dózisról tudjuk hogy kevés mellékhatással, biztonságosan lehet adni, de az ennél magasabb dózisokkal már jóval kevesebb a tapasztalat.

Néhány kísérleti eredmény már rendelkezésünkre áll, és ezek nem rosszak, de az ujjongás ideje még nem jött el. Az alacsony esetszám illetve a megfelelő kontrollcsoport hiánya miatt ezek nem elég meggyőzőek.

A megelőzési célból használt ivermectin hatékonyságát vizsgáló IVERCAR studyban az ivermectinnel kezelt 788 ember közül senki sem lett beteg, míg a 407 fős kontroll csoportban az emberek 58%-a koronavírust kapott.

Mielőtt azonban szaladnánk az állatpatikába ivermectinért, három fontos dolgot érdemes megjegyezni:

  1. A vizsgálat kontroll csoportja nem kapott placebo kezelést. Minden résztvevő pontosan tudta, milyen kezelést kap, ezért a kezelés hatékonyságában való bizalmuk torzíthatja az eredményeket.
  2. A tanulmány nem az ivermectin hatását, hanem az ivermectin és a iota karragén kombinált hatását vizsgálta. Ezért az ivermectin hatékonyságáról ebből nem tudunk meg semmit.
  3. A vizsgált gyógyszer ún. topikus készítmény volt. Ezeket nem beveszik, hanem rákenik valamilyen testfelületre (jelen esetben a nyálkahártyára), nem pedig megeszik.

Pár országban az ivermectin koronavírus elleni hatásáról szóló elmélet annyira népszerűvé vált, hogy a lakosság nagy része elkezdte szedni, így a készletek hamar kifogytak, és már az állatok számára készült ivermectin tartalmú termékekre is nagy a kereslet. A Nébih már nálunk is figyelmeztetésben kérte az embereket, hogy ne szedjenek be állatoknak készült gyógyszert, és mi is azt javasoljuk, hogy ne egyetek kutyának vagy papagájnak szánt rácsepegtető oldatokat, mert semmi bizonyíték nincs rá, hogy használnak, ellenben a nagy mennyiségek beszedése, vagy a más gyógyszerekkel való együttes alkalmazása bizonyítottan mérgezéshez vezet.

Konklúzió: Megbízható klinikai teszteredmények az ivermectin koronavírus elleni hatásosságáról még nincsenek, de több kipróbálás van folyamatban. Meg kell várnunk az eredményeket, hogy megtudhassuk, használ-e.

Itt találhattok részletes magyarázatot arról, miért veszélyes az ivermectint orvosi előírás nélkül használni.

Címkék: gyógyszer, ellenszer, kutatás, kísérlet, ivermectin, ivermektin, IVERCAR

Utolsó módosítás: