Miért érdemes beoltatni magunkat?
Megosztás:Hihetetlen teljesítmény, hogy sikerült az oltást kevesebb mint egy év alatt előállítani és letesztelni, és érthető, ha attól tartasz, hogy hamar munka sose jó. De nagyon fontos, hogy ennek a vakcinának is ugyanolyan szigorú feltételeknek kellett megfelelnie, mint a korábbiaknak, vagyis beadatásuk teljesen biztonságos. Itt írunk arról, hogy mi tette lehetővé, hogy ilyen gyorsan elkészüljenek a védőoltások.
De miért jó nekem az, ha beoltanak?
- Elsőként ezzel magunkat védjük meg. Most úgy tűnik, hogy a legtöbb egészséges fiatalban nem okoz súlyos tüneteket a koronavírus, de ritkán előfordulhatnak olyan szövődmények (például tartós tüdőkapacitás vesztés), amik a betegség lezajlása után is elkísérnek. A vírus hosszútávú hatásairól nagyon keveset tudunk, hiszen csak egy éve létezik. Ezért a legbiztonságosabb, ha meg sem fertőződünk.
- Azzal, hogy beoltatjuk magunkat, a körülöttünk lévő veszélyeztetett embereket is megvédjük. Hiszen ha nem tudod elkapni, nem tudod továbbadni sem. Ugyan még nem tudjuk biztosan, hogy az oltás a tünetmentes fertőződést milyen arányban tudja megakadályozni, azt reméljük, hogy ennek a kockázatát is jelentősen csökkenti majd. Nem csak az idősebbeket, cukorbetegeket, érrendszeri problémákban szenvedőket védjük, de például azokat is, akik immunhiányos betegségben szenvednek, ezért a megfertőződés gyakorlatilag halálos ítéletet jelentene nekik (és ők sajnos nem kaphatnak oltást)!
- Bár nem mindenki fogja magát beoltatni és nem is fog élethosszig tartó védelmet adni a vakcina (ahogyan az sem, ha az utcán megfertőződsz a koronavírussal), minél több ember oltatja be magát, annál valószínűbb, hogy elérjük a nyájimmunitást. Azaz, ha lesz is egy-egy ember, aki éppen beteg, az nem tudja továbbadni a környezetének a vírust, ugyanis túlnyomórészt a vírus ellen védettekkel lesz körülvéve. Ha ezt sikerül elérni, akkor lényegében le is győztük a vírust: mehetnénk megint nyaralni, meg családdal, haverokkal banzájozni.
- Ha egyszerre mindenki vagy majdnem mindenki be lenne oltva, akkor a koronavírusnak nem lenne kit fertőznie. Elvileg akár teljesen megszabadulhatnánk tőle örökre, ahogy az a feketehimlővel is történt. Ehhez azonban óriási erőfeszítésre, és az oltásokkal kapcsolatban általánosan pozitív hozzáállásra lenne szükség.
Összefoglalva, az oltással megvédheted magad és a környezetedet egy az oltásnál sokkal kellemetlenebb, és akár halálos élménytől.
Címkék: oltás, védőoltás, vakcina, mellékhatás, nyájimmunitás
Utolsó módosítás: